top of page

wySPA - Basen i SPA na Wyspie Pomorskiej

funkcja: ośrodek SPA 
lokalizacja: Wrocław
inwestor: Topacz investment
data: październik 2012
zakres: projekt konkursowy
zespół projektowy: Tomasz Głowacki, Sylwian Moska

 

Wyspa Pomorska we Wrocławiu jest miejscem szczególnym. Jest jednym z najatrakcyjniejszych terenów w samym centrum Wrocławia, tuż przy historycznym Rynku. Miejsce to pozwala na bezpośrednie uczestnictwo w życiu kulturalnym, biznesowym i towarzyskim, a jednocześnie, będąc w otoczeniu wody i zieleni, zapewnia wyciszenie i wyalienowanie z miejskiego zgiełku. Zabudowa małej działki nad Odrą w sąsiedztwie zabytków tej rangi co barokowy Uniwersytet Wrocławski i elektrownie wodne (południowa i północna) w stylu Neues Bauen projektu Maxa Berga oraz nowo powstałego kompleksu Mariny i jego apartamentowców, staje się urbanistycznym i architektonicznym wyzwaniem.


Wzniesienie na zielonej obecnie wyspie przypadkowej czy nawet standardowej kubatury stwarza niebezpieczeństwo przysłonięcia widoków na gmach Uniwersytetu oraz nabrzeża Odry. Stąd troska, z jaką zaproponowano tam nietypową bryłę - wysoką, lecz wąską wieżę, która ze względu na swe gabaryty chroni perspektywy widokowe. Propozycja budowy na wschodniej części Wyspy Pomorskiej ekskluzywnego ośrodka SPA w formie ceglanej wieży stwarza jednocześnie szansę wykreowania współczesnego obiektu, który może stać się nowym symbolem Wrocławia (podobnie jak Torre Agbar dla Barcelony). Lokalizacja w wieży funkcji SPA z 25 m basenem w przyziemiu to zabieg świadomy.

 

Z jednej strony jest odpowiedzią na wzrastające zainteresowanie tą formą prozdrowotnego wypoczynku oraz na potrzebę wysokiej klasy ekskluzywnego obiektu we Wrocławiu. Jest także kontynuacją historycznej tradycji tego typu obiektów w tymże miejscu, bowiem w 1894 wybudowano na cyplu Kępy Mieszczańskiej łaźnię miejską wedle projektu architekta Richarda Plüddemanna naprzeciwko Uniwersytetu, która została zburzona zaraz po wojnie. Ponadto proponowana funkcja naturalnie uzupełnia repertuar kompleksu Mariny. Tworzy dla mieszkańców apartamentowców brakujące zaplecze rekreacji i relaksu, odizolowane od tętniącego życiem centrum miasta, jednocześnie służąc wszystkim zainteresowanym - Wrocławianom i turystom.

bottom of page