top of page

Winiarnia w dolinie

funkcja: dom jednorodzinny z funkcją produkcyjno-gospodarczą 
lokalizacja:
woj. dolnoś
ląskie
inwestor: prywatny
data: 2016
zakres: projekt koncepcyjny
autor: Tomasz Głowacki
zespół: Marcin Kitala

 

Projektowana winiarnia została zlokalizowana w miejscu ruin kamiennej zabudowy na terenie inwestycji. Zaproponowano wydłużoną formę budynku, dopasowaną do kształtu działki, tak aby zachować przejazd na dalszą część parceli. Jednocześnie stworzono wygodne przedpole służące za strefę wejściową oraz przestrzeń manewrową do obsługi części produkcyjnej.
Budynek podzielono na dwie strefy: degustacyjną z mieszkaniem na poddaszu (enoteka) oraz produkcyjno-gospodarczą ukrytą pod zielonym dachem. Naszą intencją było zminimalizowanie widoczności obszernej części technicznej budynku przy jednoczesnym wyeksponowaniu reprezentacyjnej formy części usługowej.


Bryła budynku to współczesna interpretacja tradycyjnych stromych dwuspadowych dachów.
Ukośnie usytuowana kalenica budynku sprawia, że wschodnia połać powtarza nachylenie stoku
i powoduje, że całość harmonijnie wpisuje się w otaczający krajobraz. Ponadto, rozwiązanie to, pozwala na efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni poddasza, gdzie zyskano dodatkową wysokość nad pokojami gościnnymi i atrakcyjne otwarcia widokowe.
Główne wejście do budynku, zlokalizowane na ścianie wschodniej, prowadzi przez przeszklony
wiatrołap do holu głównego. Dzięki szklanej przegrodzie, już zbliżając się do budynku gość zauważy wyeksponowane na obszernym regale butelki z winami. Po przejściu przez hol, droga wzdłuż ekspozycji prowadzi do sali restauracyjnej lub pokojów na poddaszu.


Sala degustacyjna jest jasną przestrzenią otwierającą się dużym przeszkleniem na południe. Widoczna jest z niej ściana lasu na zboczu oraz plantacja winorośli. Wyspa kuchenna z płytą grzejną i zlewem może funkcjonować jako kuchnia na potrzeby gości hotelowych. W zlokalizowanych na piętrze pokojach i salonie również świadomie wprowadzono duże przeszklenia, tak by stworzyć jasne pomieszczenia z atrakcyjnymi widokami na otaczający krajobraz.

bottom of page