top of page

EKOLA

funkcja: budynek zespołu szkół

lokalizacja: Wrocław

inwestor: Fundacja Oświatowa EKOLA

data: 2008

zakres: projekt koncepcyjny, budowlany

powierzchnia terenu: 6200 m²

powierzchnia użytkowa: 5800 m²

autor: Tomasz Głowacki, Paweł Wróblewski, Maja Włusek

zespół: Agata Kaczmarek, Katarzyna Rybczyńska

 

Celem projektu jest stworzenie nowej, lepszej przestrzeni do nauki i rozwoju dzieci i młodzieży. Projekt prezentuje pragmatyczne podejście do projektowania oraz zakłada optymalizację rozwiązań przestrzennych. Warunki lokalizacyjne wymusiły otwarcie budynku do wewnątrz i stworzenie w nim prywatnej przestrzeni wyłącznie dla stałych użytkowników szkoły.


W centralnej części budynku znajduje się dziedziniec - wielofunkcyjny, zadaszony plac integrujący życie szkoły. Dzięki takiemu rozwiązaniu, szkoła stała się jednym, przenikającym się organizmem, nie tracąc przy tym odrębności poszczególnych jednostek - zblokowanych na kolejnych kondygnacjach. Parter budynku stanowi strefę publiczną, dostępną dla uczniów, nauczycieli i odwiedzających.

 

Obszerny hall z wglądem w częściowo przeszkloną salą gimnastyczną stanowi wizytówkę szkoły. W stropie zaprojektowano świetliki zapewniające naturalne oświetlenie. Wokół hallu rozmieszczono funkcje pomocnicze szkoły: bibliotekę, zespół administracyjny, salę konferencyjną. W południowej części, oddzielone od reszty obiektu, znalazło miejsce przedszkole dwuoddziałowe. W piwnicach zlokalizowano zespół sportowy, salę audytoryjną oraz pomieszczenia biurowe i konferencyjne, będące uzupełnieniem programu Fundacji. Z zewnątrz zdecydowaną formę budynku uatrakcyjnia kompozycja okien oraz geometryczne podcienia, stanowiące jednocześnie zadaszenia nad wejściami.

bottom of page