top of page

Dom Złamana Stodoła

funkcja: dom jednorodzinny
lokalizacja: woj. dolnośląskie

inwestor: prywatny
data: 2006
zakres: projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy
powierzchnia terenu: 2000m2
powierzchnia użytkowa: 343m2
autor: Tomasz Głowacki
zespół: Paweł Steć, Paweł Wróblewski

Forma budynku dostosowuje się do obowiązującego planu miejscowego i kształtu działki. Wymagana kubatura i 340m2 programu funkcjonalnego zostały ujęte w prostą dwuspadową bryłę archetypicznej stodoły. Jej centralne przełamanie wytwarza od strony południowej intymną przestrzeń tarasu, zmniejsza także wizualnie skalę obiektu. Otwarcia na zewnątrz tworzone są poprzez wcięcia w bryle, stanowiące jednocześnie wyjścia do ogrodu. Ten prosty zabieg architektoniczny podkreślony ciemnym kolorem kreuje zadaszone wnęki oraz uatrakcyjnia wyraz przestrzenny budynku. Przeciwwagą dla pełnego, zamkniętego korpusu bryły są duże przeszklenia ścian szczytowych z loggią i balkonem od strony wschodniej i zachodniej. 


Centrum domu stanowi dwukondygnacyjna oranżeria, widoczna w elewacji jako duże przeszklenie w miejscu przełamania budynku. Drewniana, ciepła elewacja kontrastuje z grafitem dachu ze struktonitu oraz ciemnym podniebieniem wnęk i stolarką okienną. 
Wokół oranżerii rozlokowana jest dwukondygnacyjna otwarta przestrzeń salonu 
z kuchnią i jadalnią. Pomieszczenia zamknięte: sypialnie, gabinety i łazienki usytuowano na dwóch kondygnacjach w bocznych skrzydłach. Na poddaszu strefę sypialni rodziców i pokoje dzieci łączy wisząca nad salonem kładka. Oszczędne w środkach rozwiązania i detale podkreślają współczesny charakter domu.

bottom of page