top of page

Dom na Mazurach

funkcja: dom letniskowy
lokalizacja: Polska
inwestor: prywatny
data: 2014
zakres: projekt koncepcyjny oraz budowlany
powierzchnia użytkowa: 118

autor: Tomasz Głowacki
zespół: Alicja Zachodny, Jacek Młynarczyk


Forma domu wpisuje się w topografię działki, klimat otoczenia i okolicznej zabudowy mazurskiej. Elewacje zewnętrzne tworzą stare deski z okolicznych stodół, a dach pokryty został stara dachówka esówka. Podobnie okiennice zaprojektowano drewniane w układzie pionowych dech w przeciwieństwie do ułożenia dech na elewacji. W przyziemiu została zorganizowana cała strefa wejściowa, gospodarcza oraz gościnna. Wnęka wejściowa
łączy się z otwartym garażem pod górnym tarasem. Strefa gospodarcza jest tak obszerna, by pomieściła dużą kotłownie, magazyn mebli, sprzęt ogrodniczy i rowery. Jest tam tez możliwość trzymania drewna na opał do kominka. Na górę do strefy dziennej i głównej sypialni prowadzą betonowe schody.

 

Przestrzeń piętra zorganizowano jako maksymalnie otwartą z widokami i wyjściami na taras od południa i zachodu. Wnętrze pietra ma ściany do wysokości 210 cm zwieńczone czapa dachu o nachyleniu 40 stopni, co w efekcie daje maksymalna wysokość pomieszczenia do kalenicy 550 cm. Elementem oddzielającym otwartą kuchnie od jadalni i reszty salonu jest centralny komin z kominkiem, który w formie murku o wysokości 120 cm przysłania kuchenny blat. Sypialnie od kuchni oddziela wysoka i podłużna łazienka, doświetlona od południa oknem połaciowym. Główna sypialnia z centralnie zlokalizowanym łóżkiem i szafami wbudowanymi po bokach otwiera się przeszklonym port-fenetre'm na wschód. Poziom pietra, a właściwie jego taras zachodni, łącza z przyziemiem dodatkowe schody zewnętrzne - z betonu wodoszczelnego. Mury oporowe wykonane w formie gabionów wypełnionych lokalnym kamieniem naturalnie wpisują się w żwirowa skarpę. Konstrukcja ścian zewnętrznych domu murowana z elementami wzmocnień żelbetowych ocieplona od zewnątrz wełną mineralna i okładziną drewnianą ze starych dech.

bottom of page